Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

Kanarėlių priežiūra

Kanarėlės (Serinus canaria) - tai paukšteliai, kuriuos gal ir ne visi pažįsta. Kai kurie jas maišo su papūgėlėmis, nor iš tikrųjų jų sumaišyti neįmanoma. Kanarėlės yra mažesnės už papūgėles – jų ilgis būna nuo 10 iki 14 cm. Jos gyvena iki 10 metų.Jas labai nesunku atskirti dar ir todėl, kad papūgėlės triukšmingai čirškia, o kanarėlės čiulba.
Kanarėlės laikomos ir veisiamos narveliuose.
Šių paukštelių tėvynė – Kanarų salos. Dar 1478 metais ispanai užkariavę Kanarų salas pastebėjo gražiai čiulbančius mažus žalsvus paukštelius ir nuo tada jos buvo atvežtos į Europą.Europoje kanarėlės buvo pradėtos laikyti ir veisti narveliuose. Per tą ilgą laiko tarpą iki šių dienų išvesta gana daug įvairiaspalvių kanarėlių su kuodeliais, ilgomis garbanotomis plunksnomis. Jos yra labai spalvingos – raudonos, baltos, rudos, oranžinės, žalios, pilkos, geltonos ir margaspalvės.
Kanarėlės yra skirstomos į tris rūšis. Tai “startinės giesmės”, “dūdelių giesmės” ir įvairiaspalvės, kitaip vadinamos dekoratyvinėmis.
“Startinės giesmės” kanarėlės buvo išvestos Rusijos kanarėlių augintojų pastangomis. Jos stipriu čiulbėjimo tembru puikiai atkartoja laukinių paukštelių – zylučių, startų, alksninukų, dagiliukų, čiurlių, tilvikų ir kitų paukštelių giesmes. Šie giesmininkai ruošiami konkursams, kurie vyksta Rusijoje, dažniausiai Maskvoje.Lietuvoje taip pat turime tokių kanarėlių, tik deja, Lietuvoje šiuo metu konkursai nerengiami.
Kita rūšis – tai “dūdelių giesmės”. Ši veislė išvesta gana seniai, Vokietijoje. Jos ne tokios skardžiabalsės. Tai švelniai, tyliai čiulbančios kanarėlės, kurios taip pat sėkmingai veisiamos lietuvių mėgėjų.
Geriausi giesmininkai laikomi roleriai, belgiškosios bei startinės. Konkursuose dalyvauja ti patinėliai, nes patelės nečiulba, bet būna, kad ir patelė labai retai pačiulba, bando mėgdžioti patinėlį.
Įvairiaspalvės kanarėlės populiariausios mėgėjų tarpe, nes jų ne toks sudėtingas veisimas ir laikymas. Jos taip pat sugeba pačiulbėti, todėl mėgiamos vaikų ir suaugusių.
Pradedantiems kanarėlių augintojams norėčiau patarti, kaip pasirinkti paukštelius ir kokius auginti. Pirmiausia reikia apsispręsti, ką auginsite – vieną patinėlį giesmininką ar porelę ir ar bandysite veisti. Kadangi, laikant porelę, patinėlis čiulba mažiau.
Veisimui reikia pasirinkti sveikus 1 m. amžiaus ne giminingus, t.y. ne iš vieno lizdo paukštelius.
Kanarėlių perėjimo laikas prasideda pavasarį nuo kovo pradžios. Tada laikas suleisti porelę į jiems skirtą narvelį. Lizdelį įdėsite pastebėję, kad jie abu puikiai sutaria ir dar – nepamirškit pakarpyti vilnonių siūlų maždaug 1 cm ilgio. Tuos siūlų gabaliukus jie neša į lizdą, nes instinktas verčia juos krauti lizdelį ruošiantis perėti.Po kiek laiko patelė pradeda kas antrą dieną dėti kiaušinėlius. Jų padeda nuo 4 iki 6.Peri 14 dienų, praėjus tam laikotarpiui išsirita maži pliki jaunikliai.Jauniklius maitina 20 – 25 dienas. Po to juos galima atskirti nuo tėvų. O suaugusioms kanarėlėms, išvalius lizdelį, galima vėl leisti perėti.Leisti perėti tame pačiame lizdelyje galima 2 – 3 kartus, o po to išimti lizdelį, atskirti patinėlį nuo patelės ir leisti jiems pailsėti.
Kanarėlių maitinimas. Lesalą galima pasigaminti, teisingiau paruošti pačiam iš šių grūdelių: rapsų 30 % ,kanarėlių avižėlių 20 % , prosų kruopų 10 % , avižinių kruopų 10 % ,kanapių sėklų 10 % ,saulėgražų 5 % ,sėmėnų 5 % ,laukinių žolių sėklų 5 % . Taip pat reikalingi mineralai: susmulkinti kiaušinio lukštai, molis, kreida, indelis smulkaus žvyriuko. Be to kanarėlėms reikalingi žalumynai – tai salotos, pienių lapeliai, įvairūs vaisiai, o iš daržovių – tarkuotos morkos.
Suporinus kanarėles reikia pagerinti joms maistą. Jeigu patys negalite paruošti maistelio, galima nusipirkti specialaus mišinio iš zoo parduotuvės. Tačiau mūsų paukšteliams jis yra per riebus, todėl į jį reikia dar pridėti stiklinę rapsų, avižinių kruopų, saulėgražų, sėmenų. Nuo per riebaus maisto paukšteliams pradeda kristi plunksnos ir jie suviduriuoja.Todėl būtina, perkant paukštelius, pasiteiraukite, kokiu lesalu maitino. Be grūdinių lesalų reikia duoti ir minkšto maisto – virto kiaušinio (kartu duodamas ir trynys ir baltymas), lietuviškų sausainių,išmirkytų piene ar vandenyje, saldžioje arbatoje.
Atskyrus jauniklius dar kurį laiką reikia maitinti minkštu maistu, žalumynais, mineralinėmis medžiagomis.
Kanarėlės labai mėgsta švarą, joms labai patinka tankiai maudytis specialiose maudyklose. Todėl, išvalę narvelį ir išėmę karteles, padeginkite ant ugnies galus ir tada galima pakabinti maudyklą, nes paukšteliai jaučia švarą savo narvelyje ir patys ima švarintis kedendami savo plunksneles ir taškydamiesi vandenyje.Perėjimo metu geriau neleisti maudytis, kad neatšaldytų kiaušinėlių
Kanarėlės yra lepesni paukšteliai negu papūgėlės, todėl jos reikalauja daugiau dėmesio ir priežiūros.
Laikant šių pagrindinių nurodymų ir patarimų namuose turėsite tikrai gražiai čiulbančius paukštelius ir galimybę stebėti visą perėjimo ciklą. Patikėkite, tai gana malonus reginys!

Romas Baniulis

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2023 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu