Nuaras
Bubastė
Gyvūnų globėjų asociacija
Gyvūnų globos namai
Gyvūnų globa
Šunų ir kačių kirpykla
Šunų ir kačių viešbutis
Beglobiai gyvūnai
Prekės gyvūnams
Kauno centrinis felinologų klubas
Gyvūnų priežiūros centras
Baltijos kinologijos centras
Skelbimai
Dingo
Rasti
Rasta
Dovanoja
Ieško
Siūlo
Animal.lt
Veterinarijos klinika
Šunys
Katės
Įstatymai
Konsultacijos
Patarimai
Naujienos
Animal.lt

DAR VIENA GANDRŲ VASARADalintis Facebook'e

2010 liepos 05 d., Pirmadienis, 15:58

           Žiemą mums atrodo, kad vasara trunka labai ilgai, o jos sulaukę negalime atsistebėti, kokiu greičiu skrieja šio mieliausio metų laiko dienos. Štai birželis nutolo, jau baigia peržydėti mažalapės liepos. Ar spėjo bitės aplankyti kiekvieną žiedą? Ar ne tuščiomis jos sugrįžo į avilius?

           Kol kas gamtoje labai gausu žiedų – matyt, tokį augalų aktyvumą lėmė drėgmė, kurios nestigo nuo pat pavasario. Net ir dabar laukų žemumose dar pakankamai drėgna, tad dažnas augalas skleidžia papildomus žiedynus. Tik ten, kur pievos nušienautos birželio pradžioje, kylančio atolo plotai labiau vienspalviai – žali ar žalsvi. 

          Tiesa, kai kur šienauti  galima tik nuo liepos vidurio – natūraliose pievose, saugomų augalų ar gyvūnų buveinėse. To reikia, kad augalai (ypač gegužraibės, kardeliai) galėtų subrandinti ir išbarstyti sėklas, o paukščiai – išvestų jauniklius. Vėluojanti šienapjūtė patraukli daugeliui paukščių. Štai ant šviežių pradalgių nusileidžia varnėnų pulkas -  paukščiai pilkšvi, net ir senieji jau beveik praradę savo dailiąsias plunknas. Varnėnams maisto čia iki valios, jie keliauja nuo vieno šienaujamo lauko prie kito. Beje, dabar pievose regimi ir soduose nelaukiami (sirpsta pirmosios trešnės ir vyšnios) varnėnai – jau ne mūsų krašto paukščiai. Mūsiškiai pasitraukė toliau į vakarus, gali būti, kad jie jau  lesa Vokietijos sodininkų derlių.

          Laukuose baltuoja gandrai. Jie, kaip ir varnėnai, pirmiausia palydi  šienapjoves, šieno vartytuvus: kur judru, kur išbaidomi vabzdžiai ir graužikai, visada galima tikėtis maisto. Jo gandrams reikia labai daug – šis paukštis pasižymi rajumu, per dieną sulesdamas bent pusę kilogramo vabzdžių, pelinių graužikų, varlių, paukščių jauniklių, kiškiukų. Deja, gandro racione – tik gyvūnai, augalinio maisto jis beveik nenaudoja. Ten, kur gandrų pora augina 3 – 4 jauniklius, tėvams per dieną reikia surinkti bent  4 – 5 kilogramus maisto. Tai – labai daug, nes kai kurie gaudomi objektai yra visai mažučiai. Brisdami pieva pabandykite pastebėti aplink šokinėjančias cikadėles, žiogelius, laipiojančius vabaliukus ir suprasite, kiek daug jų telpa į vieną kilogramą.

         Liepos vidury gandrų jaunikliai, ypač patys ankstyviausieji, jau atsistoja lizde ir plasnoja sparnais: jie mokosi skristi, o  šis mokslas yra ilgas ir nelengvas. Kai liepos gale jie paliks lizdą, iš karto turės skristi, sukti ratus. Savaime tokio tobulumo niekas nepasiekė.

        Šios vasaros lietūs ir audros daug kur nuskriaudė gandrus: virto medžiai su jų lizdais, lizdai krito nuo elektros stulpų. Nemažai jauniklių taip žuvo ar buvo sužaloti.

        Ką daryti, jeigu išvirsta gandro  lizdas, jei jaunikliai atsiduria ant žemės? Visų pirma, reikia kuo skubiausiai toje pat vietoje,  o ten, kur tokių sąlygų nėra – kuo arčiau nuo senosios lizdo vietos įrengti naują lizdo pagrindą, apdėti jį velėnom ir žolėm ir sukelti jauniklius. Senieji gandrai tuoj atskris ir ims globoti jauniklius. Tarnybų, atliekančių tokius darbus, nėra. Tačiau kaime visada atsiras pora sumanių vyrų, kurie bendromis jėgomis šią užduotį išspręs be vargo. Jeigu jaunikliai susižalojo ir jiems reikalinga veterinaro pagalba, skambinkite Gyvūnų globėjų asociacijai (tel. 8 686 44828). Jos specialistai atvyks patys ar susitars su jumis, kaip jiems perimti  sužeistus gandriukus.

 

Selemonas Paltanavičius

 

Ekstra skelbimai:
Kaip patalpinti ekstra skelbimą?
Mūsų draugai:
© 2010-2022 UAB "Nuaras". Visos teisės saugomos. Sukurė: Netas.eu